Kuhana hrana za mladega kužka – da ali ne?
Nutricionistka za živali Daša Korže, mag. inž. zoot., lastnikom psov in mačk pomaga z oblikovanjem prilagojenih kliničnih diet in prehranskih načrtov, ki prispevajo k zdravju in dobremu počutju njihovih ljubljenčkov. Strokovnjakinja ponuja prehranske nasvete in odgovarja tudi na vaša vprašanja.
Vprašanje: Imamo mladega kužka, starega leto dni, in bi mu radi zagotovili kakovostno hrano. Luky težko prenaša surovo (BARF) hrano. Ima drisko. Predvsem pa tudi nam ta hrana zelo smrdi. Nimamo pa prakse glede kuhane hrane. Ali je kuhana hrana primerna zanj ali ne?
Za mladega kužka, starega leto dni, ki ima težave s prebavo surove (BARF) hrane, je kuhana hrana vsekakor dobra alternativa oziroma primerna zdrava sprememba. Še pred menjavo pa je treba raziskati, ali prebavne težave povzroča le sestava dosedanje hrane ali je možna težava posledica preobčutljivosti na določeno beljakovino in ali niso za vzrok krivi paraziti. Posvet z veterinarjem je vsekakor priporočljiv.
Zdaj pa k hrani: dieta BARF, ki temelji na surovi hrani, je lahko za nekatere pse obremenjujoča (višja vsebnost maščob, težje prebavljivi mesni deli, previsoka vsebnost beljakovin in manj raznolikih vlaknin …), kar se kaže z drisko ali drugimi prebavnimi težavami, kot jih opažate pri svojem kužku Lukyju. Kuhana hrana, ki je uravnotežena, lahko zato blagodejno vpliva na stanje prebavnega trakta.
Kuhana hrana je primerna in zdrava za vašega psa, če je uravnotežena in vsebuje vse potrebne hranilne snovi. Priporočljivo je, da ponudite hrano, ki vključuje kakovostne vire beljakovin (piščanec, puran, govedina, divjačina ali ribe), raznolike ogljikove hidrate (rjavi ali beli riž, sladki krompir, ovseni kosmiči, ajdova kaša) ter vlaknine v obliki zelenjave (korenje, bučke, brokoli), maščobe. Pomembno je tudi dodajanje kakovostnih maščob, rastlinskih in živalskih virov, ki pripomorejo k zdravi koži in svetleči dlaki, ter vitaminsko-mineralni dodatek.
Ker je Luckyjeva prebava trenutno občutljiva, je pomembno, da spremembe uvajate postopoma. Pri prehodu sledite sistemu 25 : 75 % v prvih dveh dnevih, 50 : 50 v naslednjih dveh dnevih, zadnji prehod pred popolno uvedbo kuhane hrane pa naj bo v razmerju 75 : 25 %. Čas uvajanja nove hrane lahko seveda še prilagodite, predvsem pa opazujte, ali se psiček pri tem dobro počuti. Priporočam, da morebitne spremembe beležite, prav tako pa spremljajte stanje Luckyjeve telesne mase.
Vas zanima karkoli glede prehrane vašega psa ali mačke? Vprašajte strokovnjakinjo Dašo. Pišete ji lahko na e-naslov urednistvo@zdravenovice.eu, v polju Zadeva pa pripišite: Vprašanje za Dašo.
Če ne uspete kuhati samo in bi radi, da se kuža zdravo hrani, preverite ponudbo na: www.juja.si prvi kuhani holistični obroki za kužke.