Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete. To je za kadilce priložnost ne le za dan brez te škodljive razvade, ampak tudi za začetek življenja brez kajenja. Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji zmanjšuje, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa vse, ki še kadijo, spodbujajo k opustitvi kajenja.
![](https://zdrave-novice.si/wp-content/uploads/2025/01/NASLOVNA-shutterstock_2460019803.jpg)
Besedilo: Uredništvo
Kajenje je eden glavnih preprečljivih vzrokov smrti po vsem svetu. Kljub zavedanju o škodljivih posledicah te nezdrave razvade pa je zaradi zasvojenosti z nikotinom za številne kadilce prenehanje kajenja izziv, še posebej če poskušajo nehati sami, brez pomoči. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) zato vsem, ki želijo opustiti kajenje in tega ne zmorejo sami, svetujejo, da se vključijo v številne programe za opuščanje kajenja, ki so v Sloveniji na voljo brezplačno.
Koristi opustitve kajenja
Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju, poudarjajo na NIJZ. Že nekaj ur po prenehanju kajenja se začnejo pozitivne spremembe v telesu. Po nekaj dneh se izboljša delovanje pljuč, čez nekaj tednov in mesecev pa se zmanjša tveganje za resne bolezni, kot so srčni infarkt, rak pljuč in KOPB:
- Po 20 minutah: Znižata se srčni utrip in krvni tlak.
- Po 12 urah: Raven ogljikovega monoksida v krvi se zniža, izboljša se oskrba s kisikom.
- Po 1–9 mesecih: Kašelj in zadihanost se zmanjšata.
- Po 1 letu: Tveganje za koronarno bolezen srca se prepolovi.
- Po 5 letih: Tveganje za možgansko kap postane podobno tveganju pri nekadilcu.
- Po 10 letih: Tveganje za raka pljuč se zmanjša za polovico v primerjavi s kadilci.
Poleg zdravstvenih koristi prenehanje kajenja izboljša kakovost življenja, saj se izboljša splošna telesna kondicija, zmanjša se utrujenost in poveča energija.
Ker kajenje predstavlja tudi znaten finančni strošek, opustitev razvade pomeni manj izdatkov za cigarete in povečano finančno svobodo.
Ne nazadnje prenehanje kajenja prinaša tudi pozitiven vpliv na okolje – zmanjša se onesnaževanje zraka in količina odpadkov, povezanih s cigaretnimi ogorki.
![](https://zdrave-novice.si/wp-content/uploads/2025/01/shutterstock_1269846370.jpg)
Deset korakov za uspešno opustitev kajenja
- Odločitev za spremembo: Prvi korak je jasna in trdna odločitev, da boste nehali kaditi. Zapišite si razloge, zakaj želite prenehati, in jih imejte vedno pri sebi.
- Postavite datum prenehanja: Izberite datum, ki vam ustreza, in se nanj pripravite. To bo vaš »dan D« za začetek novega, bolj zdravega življenja.
- Razumevanje sprožilcev: Prepoznajte situacije, ljudi ali čustva, ki vas spodbujajo h kajenju. Načrtujte, kako se boste z njimi soočili brez cigaret.
- Poiščite podporo: Povejte prijateljem in družini o svoji odločitvi. Pridružite se skupinam za podporo ali poiščite strokovno pomoč, če je potrebno.
- Razmislite o nadomestnih metodah: Nikotinski obliži, žvečilni gumiji ali zdravila na recept lahko pomagajo ublažiti odtegnitvene simptome. Posvetujte se z zdravnikom o najboljših možnostih za vas.
- Zaposlite roke in usta: Žvečite žvečilke brez sladkorja, grizljajte korenje ali uporabite antistresne pripomočke, da preusmerite pozornost.
- Vzpostavite zdrave navade: Redna telesna dejavnost, zdrava prehrana in dovolj spanja pomagajo izboljšati vaše telesno in duševno stanje.
- Nagradite se: Proslavite vsak dosežek, na primer teden ali mesec brez kajenja. Prihranjen denar lahko porabite za nekaj, kar vas veseli.
- Soočite se s spodrsljaji: Če ponovno prižgete cigareto, se ne obsojajte. Analizirajte, kaj vas je privedlo do tega, in se osredotočite na nadaljevanje.
- Ostanite motivirani: Redno si osvežujte razloge za prenehanje in se spomnite na koristi, ki ste jih že dosegli.
Z jasnim načrtom, podporo in vztrajnostjo lahko postanete nekadilec in zaživite bolj kakovostno življenje.