Zaradi hitrega staranja prebivalstva veliko pozornosti namenjamo preventivi, preprečevanju in obvladovanju kronično nenalezljivih bolezni. V sodobni družbi velik problem predstavljajo srčno-žilne bolezni, ki so iz leta v leto bolj pogoste. V povprečju se pojavijo po 50 letu starosti in so pogosta posledica slabega življenjskega sloga.
Dejavniki tveganja, ki vplivajo na nastanek bolezni srca in ožilja so prekomerna telesna masa, telesna neaktivnost, slabe prehranjevalne navade, kajenje, stres, starost in spol. Z določenimi spremembami v življenjskem slogo lahko pozitivno vplivamo na naše zdravje in s tem zmanjšamo tveganje za pojav bolezni. Z izboljšanjem življenjskega sloga, zlasti z raznovrstno in uravnoteženo prehrano ter redno telesno aktivnostjo, lahko prispevamo k zmanjšanemu tveganju za srčno-žilne bolezni.
Med ključnimi hranili, pomembnimi za zdravje srca, izstopajo predvsem omega-3 maščobne kisline. To so večkrat nenasičene maščobne kisline, ki jih delimo na EPK (eikozapentaenojska kislina), DHK (dokozaheksaenojska kislina) in ALK (alfa-linolenska kislina). Za naše zdravje in preprečevanje srčno-žilnih obolenj sta pomembni predvsem EPK in DHK kislini, ki se nahajata v ribah in morskih sadežih. Glede na priporočila strokovnjakov bi morale biti ribe na našem meniju vsaj 2- krat tedensko. Večina ljudi pa žal teh priporočil ne doseže, zato si lahko pri tem pomagamo s pomočjo drugih virov, kot so ribje olje in prehranska dopolnila.