Opičje koze: kaj je dobro vedeti

Zaradi izbruha bolezni mpox (opičje koze), ki jo povzroča nova različico virusa, ki je bolj nalezljiv in verjetno povezan z večjim porastom težjega poteka bolezni in večjo umrljivostjo, je Svetovna zdravstvena organizacija sredi avgusta razglasila najvišjo mednarodno javnozdravstveno stopnjo pozornosti, saj bi se lahko te okužbe prvič po letu 2022 znova razširile po svetu in predstavljale tveganje v več državah.

Mpox monkeypox virus, laboratory and blood test tube

Besedilo: Nacionalni inštitut za javno zdravje

Virus opičjih koz povzroča bolezen mpoxMpox je nalezljiva bolezen, ki običajno poteka blago. Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in imunsko oslabljenih osebah.

Primeri okužbe z virusom opičjih koz (mpox) so bili pred dvema letoma potrjeni tudi pri nas. Od potrditve prvega primera, 18. 5. 2022, do zadnjega, 20. 9. 2022, smo v Sloveniji zabeležili 47 primerov mpox. Zaradi možnosti ponovnega širjenja te bolezni je pomembno, da smo seznanjeni s tveganji in možnostmi okužbe, kljub temu da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz v Sloveniji nizko.

Simptomi in potek bolezni

Obdobje od okužbe z virusom opičjih koz do prvih znakov bolezni (inkubacijska doba mpox) običajno traja od 6 do 16 dni, lahko tudi do 21 dni. Klinični potek bolezni je običajno blag. Znaki bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se v treh dneh od pojava simptomov razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. 

Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikujejo kraste, ki kasneje odpadejo. Ko kraste odpadejo, oseba ni več kužna. Večina zbolelih ozdravi v nekaj tednih.

Prenos okužbe

Okužba se lahko prenese ob neposrednem stiku s kožnimi spremembami ali telesnimi tekočinami okužene osebe, kapljično ob dolgotrajnejšem tesnem stiku z okuženo osebo ter ob stiku z okuženimi predmeti, kot so npr. oblačila, posteljnina in druge potrebščine obolelega. Virus se lahko prenese tudi ob stiku z okuženo živaljo, največkrat prek glodavcev ali primatov. 

Med skupine z večjim tveganjem za okužbo v Evropi spadajo osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji, in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev.

Anonymous person with monkeypox, monkey pox epidemic concept

Kako ravnati ob okužbi?

Obolela oseba je ob začetku izpuščaja že kužna. Kužna je lahko tudi, ko še nima izpuščaja, ima pa druge znake bolezni. V primeru pojava značilnih simptomov okužbe z virusom opičjih koz (predvsem izpuščajev na spolovilih) se posvetujte z zdravnikom. 

Če je bil pri vas diagnosticiran mpox (okužba z virusom opičjih koz), o okužbi takoj obvestite osebe, s katerimi ste bili v obdobju svoje kužnosti v tesnem stiku (spolni odnosi, družinski člani, dolgotrajno zadrževanje v istem zaprtem prostoru, pogosta skupna uporaba predmetov, sopotniki na daljših vožnjah ipd.), ter dosledno upoštevajte priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik (načeloma dokler kraste ne odpadejo):

  • ostanite doma, 
  • omejite stike z drugimi osebami in ne sprejemajte obiskov, 
  • izolirajte se od drugih članov skupnega gospodinjstva, 
  • pri neizogibnih stikih z domačimi vsi nosite obrazno zaščitno masko (še posebej če imate znake okužbe dihal), 
  • izogibajte se stiku z domačimi ljubljenčki,
  • upoštevajte higieno rok in kašlja,
  • ne pripravljajte hrane za druge, 
  • vzdržite se spolnih odnosov (uporaba kondoma ne prepreči prenosa bolezni, saj se bolezen prenaša tudi preko izpostavljenih kožnih sprememb),
  • pribora, higienskih pripomočkov, osebnih predmetov, oblačil, brisač, posteljnine ipd. ne delite z drugimi, po uporabi jih temeljito očistite, operite z vročo vodo in shranjujte ločeno, 
  • površine, ki so bile v stiku s kožo, z izpuščaji, ali so onesnažene z respiratornimi izločki, redno in pogosto čistite in razkužujte,
  • okužene odpadke odlagajte ločeno v posebne vrečke, dobro jih zapirajte in jih redno odstranjujte med komunalne odpadke,
  • redno in pogosto zračite prostore.

Zaščita

Proti virusu opičjih koz je na voljo cepivo. V Sloveniji je proti mpox na voljo približno 2.000 odmerkov cepiva Jynneos, ki je namenjeno cepljenju oseb, starih 18 let in več. Tveganje za okužbo z virusom opičjih koz je za splošno populacijo v Sloveniji in EU/EGP trenutno nizko, zato cepljenje splošnega prebivalstva proti mpoxuni potrebno niti ni priporočljivo. Tovrstna zaščita se priporoča le nekaterim skupinam prebivalstva v skladu s priporočili za cepljenje. To se opravi z dvema odmerkoma cepiva, priporočen razmik med odmerkoma je 28 dni. 

Možno je tudi cepljenje, kadar je oseba že bila v stiku s posameznikom, ki je zbolel za boleznijo mpox. V tem primeru zadostuje en odmerek, dobiti pa ga je treba čim prej, najbolje v štirih dneh po izpostavljenosti virusu (oz. najpozneje v 14 dneh). Cepljenje proti mpox opravljajo določene ambulante na območnih enotah NIJZ – Ljubljana, Maribor in Celje – in Cepilni center Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. 

Več informacij o cepljenju in mpox je na voljo na spletnih straneh NIJZ, vključno z navodili za bolnike, potnike, ki potujejo v afriške države, kjer se pojavljajo izbruhi mpox.

Zadnji prispevki

ŽIVILO MESECA

Eno jabolko na dan odžene zdravnika stran Oktober je vrhunec sezone jabolk, hkrati pa se