Prepoznajte stiske svojih otrok

V sodobnem svetu so otroci in mladostniki izpostavljeni številnim pritiskom in hitrim spremembam, zato je skrb za njihovo duševno zdravje vse pomembnejša. Poleg šolskih obveznosti se soočajo z vplivom družbenih omrežij, družbenimi pričakovanji, pogosto tudi s tesnobo in stresom. Predstavljamo ključne napotke, kako lahko starši prepoznajo stiske pri svojih otrocih in kako jim pomagajo pri soočanju z izzivi.

Young woman loving mother trying to speak with upset depressed teen daughter while sitting together on sofa at home, mom comforting teenage girl child, showing support. Anger in adolescents

Besedilo: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Na NIJZ že vrsto let ob začetku šolskega leta v okviru kampanje »Slovenija gre v šolo« pripravljamo priporočila in nasvete za čim bolj gladek prehod iz poletnih počitnic v šolske obveznosti. V okviru kampanje se letos med drugim osredotočamo na podporo, ki jo starši lahko nudijo svojim otrokom pri ohranjanju duševnega zdravja. 

Zgled odraslih

Otroci in mladi pogosto prevzamejo načine reagiranja, razmišljanja, čustvovanja in komuniciranja od starejših. Običajno uporabljajo strategije za spoprijemanje, ki so se jih naučili od njih. Zato je odgovornost vseh odraslih, da se naučimo spopadati s stresom življenja na zdrav in učinkovit način – s tem bomo pomagali tudi drugim, še posebej otrokom. 

Pozorni na spremembe

V obdobju najstništva se dogajajo velike spremembe v čustvovanju, razmišljanju in vedenju, saj se možgani še vedno močno razvijajo. Včasih je zato težko ugotoviti, ali so spremembe nastale zaradi depresije/anksioznosti ali so zgolj del običajnega odraščanja in razvoja. V najstništvu je povsem običajno močnejše oz. bolj intenzivno čustvovanje, nagnjenost k tveganjem, impulzivnost, iskanje novih izkušenj. Najlažji način razločevanja med običajnim in neobičajnim je, da smo pozorni na učinke, na najstnikovo delovanje. Če ima težave v šoli, na delu, če se oddaljuje od družine in prijateljev, če opušča stvari, v katerih je prej užival, je to lahko razlog za skrb.

Napotki za starše

  • Izražanje skrbi, naklonjenosti, spoštovanja in podpore zmanjšujejo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri najstniku.
  • Vsak dan skušajte najti čas za pogovor z najstnikom.
  • Bodite vključeni v najstnikovo življenje.
  • Pomembno je, da kot starši najdete ravnovesje med pozornostjo, ki jo namenite svojemu najstniku, in nudenjem svobode, prostora, pravice do zasebnosti.
  • Določite pravila vedenja v družini. Če imate jasna pravila od otrokovih najzgodnejših let, jih bo vaš otrok bolj verjetno sprejel kot v kasnejših letih.
  • Bodite dosledni pri izpolnjevanju pravil in določite posledice ob kršitvah. Vztrajajte pri pravilih, četudi se včasih zdi, da jim najstnik oporeka.
  • Družina naj bo podporno in varno okolje za vašega najstnika.
  • Četudi se je nemogoče povsem izogniti konfliktom, se potrudite, da jih je čim manj. Ocenite, kdaj gre za varnost in dobrobit vašega najstnika in je konflikt neizogiben, katera nesoglasja pa so manjšega pomena in jih lahko ignorirate.
  • Izogibajte se kritiziranju otroka kot osebnosti (njegovih osebnostnih značilnosti, sposobnosti, zunanjega videza, človeške vrednosti). Na primer: »Ti si tako len in razvajen.« Ali: »S tabo nekaj ni v redu.« Ali: »Ti si slab otrok.«
  • Pogosti in intenzivni konflikti med staršema povečujejo mladostnikovo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj, četudi izogibanje konfliktom ni v pomoč. 
  • Učinkovito spoprijemanje s konflikti je vašemu najstniku v pomoč, da se nauči reševanja konfliktov.
  • Pomagajte najstniku usvojiti socialne spretnosti, tako da ga izpostavite raznolikim situacijam, ki so primerne njegovi starosti in ravni njegovega razvoja.
  • Spodbudite najstnika k zdravim navadam glede prehranjevanja, gibanja, spanja in izogibanja tveganim vedenjem.
  • Higiena spanja se nanaša na navade, ki omogočajo dobro spanje. Pomembne so tako za vašega najstnika kot za vas.
  • Spodbudite najstnika, da si zastavlja dosegljive cilje. Pomagajte mu, da na različne načine razmišlja o tem, kako doseči svoje cilje in kako izbrati najboljši način za doseganje teh ciljev.
  • Poskušajte biti dober zgled na področju učinkovitega reševanja problemov, tako da skupaj z najstnikom sproti rešujete vsakodnevne težave. Uspešno spoprijemanje s problemi pomembno pripomore k zmanjševanju najstnikovega tveganja za razvoj depresije in anksioznosti.
Stressed Teen Girl. Lonely Sad Depressed Teenager Need Help. Mental Health Problems. Expert Support Teenager. Autumn Depression Concept.

Obvladovanje stresa

Za vašega najstnika je pomembno, da se nauči učinkovitega spoprijemanja s stresom. Pomembno je, da se tudi vi sami naučite nekaj učinkovitih strategij za spoprijemanje s stresom in ste dober zgled pri soočanju s stresnimi situacijami in neuspehi.

Čezmeren starševski pritisk na uresničevanje dosežkov lahko poveča tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri najstniku. Pomembno je, da imate pozitivna pričakovanja do najstnika, vendar pri oblikovanju pričakovanj upoštevajte tudi njegove osebnostne lastnosti in sposobnosti.

Zadnji prispevki

ŽIVILO MESECA

Eno jabolko na dan odžene zdravnika stran Oktober je vrhunec sezone jabolk, hkrati pa se