Šumenje v ušesih

Velikokrat besedico šumenje uporabljamo, ko opisujemo prijetne in sproščujoče zvoke – šumenje vode, gozdov, trav in morja … A vsa šumenja vendarle niso prijetna. Pogosto se namreč ljudje oglasijo v lekarni, ker njihov vsakdan zmoti nadležno šumenje v ušesih. Opisujejo občutek šumenja, zvonjenja, brnenja, sikanja, žvižganja in drugih zvokov, ki jih v okolici ni.

Besedilo: Polonca Fiala, mag. farm.

Šumenje v ušesih je težava, ki jo latinsko imenujemo tinitis. Lahko se pojavlja s prekinitvami ali je stalna. Glasnost se lahko spreminja, vendar se po navadi stopnjuje, ko je v okolici le malo šumov ali hrupa. Zato ljudje pogosto potarnajo, da je težava najbolj moteča zvečer, ko poskušajo zaspati v mirni sobi. Pogosto tudi zvok utripa sočasno z bitjem srca. 

Vzroki šumenja

Vzroki šumenja so lahko različna stanja in bolezni. Čeprav je ta motnja pogosto povezana s slabšanjem sluha, ni nujno, da človek, ki mu v ušesih šumi, tudi slabše sliši. 

  • Najprej je treba pomisliti na zamašitev sluhovoda z ušesnim maslom.
  • Pogost vzrok je tudi okužba ali neprehodna Evstahijeva cev
  • Kronična težava se pojavlja pri ljudeh, ki so dolgotrajno izpostavljeni glasnim zvokom in hrupu (npr. tesarji, piloti, glasbeniki, delavci, ki delajo z glasnimi napravami …). Hrup namreč trajno okvari za zvok občutljive celice v notranjem ušesu. Zanimivo je, da lahko že enkratna izpostavljenost nenadnemu glasnemu zvoku povzroči zvonjenje in šumenje v ušesih. 
  • Težavo lahko povzročajo tudi nekatera zdravila (določeni antibiotiki …). 
  • Naravno dogajanje med staranjem prizadene notranje in srednje uho, kar prav tako vodi k težavam. 
  • Pogosto se težave kažejo pri ljudeh, ki imajo visok krvni tlak, alergije, anemijo in nezadostno delovanje ščitnice
  • Prav tako je pomemben dejavnik stres, ki se lahko izraža tudi kot neprijetno šumenje v ušesih.

Zdravljenje
Ker težavam lahko botruje več vzrokov, je tudi zdravljenje odvisno od vzroka nastanka. Če je težava nastala zaradi zamašenega ušesa, bomo šumenje rešili, če bomo z ustreznimi pripravki odmašili uho oz. raztopili in očistili ušesno maslo. V lekarni je na voljo pestra ponudba pripravkov, ki se dobijo brez recepta. Če bo potrebno izpiranje, ga bo odredil zdravnik. Če je prisotna okužba, bo potrebno ustrezno zdravljenje z zdravili, ki se dobijo na recept. Težave, ki jih spremlja izguba sluha, se lahko ublažijo s slušnim aparatom. Če gre za sočasno prisotnost vrtoglavice in drugih simptomov, bo zdravnik predpisal zdravljenje z zdravili, ki se dobijo v lekarni na recept. 

Kaj lahko storimo sami?

V boju s šumenjem v ušesih lahko pomagajo tudi pripravki, ki se dobijo v lekarni brez recepta. Vsekakor je potreben posvet s farmacevtom, ki šele na podlagi pogovora lahko izključi morebitne vzroke, zaradi katerih bi bil nujen posvet z zdravnikom. V boju s šumenjem v ušesih in vrtoglavico so se kot uspešna izkazala nekatera zelišča, ki izboljšajo prekrvavitev in so v lekarnah na voljo brez recepta. Seveda je potrebno redno jemanje v ustrezni količini, učinki pa se pokažejo šele po večtedenskem rednem jemanju. Velikokrat prav zaradi razočaranja, ker učinka ni zaznati že po nekaj dneh, ljudje radi obupajo. Zato je potrebno zavedanje, da učinek ne bo takojšen, a se kljub temu splača vztrajati.

Tudi sami lahko s telovadbo vsaj nekoliko vplivamo na prekrvavitev glave, ki pri šumenju prinese olajšanje. Prav tako so raziskave pokazale, da velikemu deležu ljudi s šumenjem v ušesih primanjkuje vitamina B12, zato ga je smiselno dodati. 
Kot zanimivost pa morda napotek, ki se je prav tako izkazal za učinkovito metodo, to je tako imenovani »beli šum«, ki prikrije neželeno šumenje. Zato uporabite mirno glasbo, naredite si posnetek šumenja vode ali žvrgolenja ptic in si ga predvajajte, kadar potrebujete olajšanje. 

Upam, da bo nadležno šumenje  s ponujenimi nasveti utišano. In tako boste ponovno vi tisti, ki boste dopustili, da bo okrog vas zašumelo samo takrat, ko si boste to zaželeli. Morda takrat, ko boste prislonili morsko školjko k ušesu, da bi podoživeli morje? A vedite, da ne slišite šumenja morja, kakor mnogi zmotno mislijo, pač pa zvok krvi, ki se pretaka po žilah ušesa. Zanimivo, kajne?

Zadnji prispevki