Osvežite se s hrustljavimi kumarami
Solatne kumare so priljubljena zelenjava, ki jo pogosto uporabljamo v solatah, sendvičih in drugih jedeh. Zaradi svežine, hrustljavosti in blagega okusa so popolno živilo za pripravo poletnih obrokov. Ker so bogate z vodo, delujejo osvežilno in hidrantno, zato naj bodo v vročih dneh čim večkrat na vašem krožniku. Uživate jih lahko brez skrbi, saj imajo izjemno malo kalorij.
Besedilo: Simona Janček
Kumare izvirajo iz Indije, kjer so jih gojili že pred več kot 3000 leti. Zgodovinski zapisi kažejo, da so jih poznali že stari Egipčani, Grki in Rimljani. Slednji so kumare prinesli v Evropo.
Vrste kumar
Obstaja več vrst kumar, ki se razlikujejo po velikosti, obliki, barvi in okusu. Med najpogostejše vrste sodijo:
- Solatne kumare (Cucumis sativus): te so dolge, gladke in tanke, običajno zelene barve.
- Kornišoni: manjše in bolj hrapave kumare, pogosto jih uporabljamo za vlaganje.
- Limonske kumare: majhne in okrogle, rumene barve, s sladkim okusom.
Nabiramo jih, ko dosežejo polno velikost, a še preden postanejo prezrele. Najboljše so, ko so še čvrste in svetlo zelene barve. Če jih ne bomo takoj uporabili, jih lahko v hladilniku hranimo še največ en teden.
Prehranska vrednost
Kumare so izjemno nizkokalorične in bogate z vodo. Vsebujejo vitamine C, K in B ter minerale, kot so kalij, magnezij in mangan. Zaradi visoke vsebnosti vode so odlične za hidratacijo telesa, še posebno v vročih poletnih dneh.
Koristi za zdravje
- Hidratacija: visoka vsebnost vode pomaga pri vzdrževanju hidracije telesa.
- Prebava: vlaknine v kumarah pripomorejo k boljši prebavi.
- Koža: antioksidanti in silicij v kumarah koristijo zdravju kože.
- Vitamini in minerali: prispevajo k splošnemu zdravju in krepitvi imunskega sistema.
Uporaba v kulinariki
Solatne kumare so nepogrešljiva in vsestranska sestavina v številnih kuhinjah po svetu. Uporabljamo jih lahko v različnih jedeh:
- Solate: najbolj priljubljene so kumare v solati, pogosto v kombinaciji s paradižniki, čebulo, papriko in feta sirom.
- Sendviči in zavitki: dodajo svežino in hrustljavost.
- Sokovi in smutiji: sveže solatne kumare zaradi hidratacijskih lastnosti pogosto uporabljamo v zelenjavnih sokovih in smutijih.
- Omake in prelivi: odlično se podajo k jedem z žara ali kot pomaka za svežo zelenjavo.
- Vlaganje: kornišone in druge vrste kumar lahko vložimo za daljše shranjevanje in uporabo.
RECEPT
Kumarična solata z jogurtom
Osvežilna, lahka in okusna solata je popolna kot priloga k žaru ali kot lahka samostojna jed.
Sestavine:
- 2 veliki solatni kumari
- 1–2 skodelici grškega ali navadnega jogurta
- 1 strok česna, drobno sesekljan
- 1 žlica sveže sesekljanega kopra
- 1 žlica sveže sesekljanega peteršilja
- 1 žlica limoninega soka
- sol in poper po okusu
Priprava:
- Kumare: Operemo jih in olupimo, če lupina ni mehka. Nato jih narežemo na tanke rezine. Če želite odstraniti odvečno vodo iz kumar, jih lahko posolite in pustite stati približno 10 minut, nato pa jih sperete in osušite s papirnatimi brisačami.
- Preliv: V večji skledi zmešamo grški jogurt, drobno sesekljan česen, sesekljan koper, peteršilj in limonin sok. Dobro premešamo, da se sestavine povežejo. Dodamo sol in poper po okusu.
- Solata: Kumare dodamo v skledo z jogurtovo mešanico in jih nežno premešamo, da se vse rezine enakomerno obložijo s prelivom.
- Serviranje: Solato postrežemo takoj ali pa jo za nekaj časa postavimo v hladilnik, da se okusi prepojijo. Pred serviranjem jo lahko še enkrat premešamo.
Za grški tzatziki, ki je odličen kot pomaka ali preliv, kumaro naribamo z grobim strgalom in med naštete sestavine dodamo še 2 žlici ekstra deviškega oljčnega olja. Tzatziki pokrijemo, postavimo v hladilnik za vsaj 1 uro in postrežemo ohlajenega. Odlično se poda k pita kruhu, mesnim jedem z žara ali kot osvežilna pomaka za svežo zelenjavo. Za dodatno svežino lahko dodate malo sveže mete ali pehtrana. V hladilniku ga lahko hranite v zaprti posodi do 2 dni.