Daša svetuje

Zakaj in kako kuhati hrano za psa?



Odgovarja Daša Korže, mag. inž. zoot., nutricionistka za prehrano psov in mačk, ustanoviteljica podjetja Feedko in snovalka receptov za kuhano hrano Juja Holistic Dog.

Zakaj in kako kuhati hrano za psa?

Naša šnavcerka Ditka je zelo aktivna. Kupujemo ji najboljše brikete, slišali pa smo za kuhano hrano za pse. Ali ta res zadovoljuje vse pasje potrebe? Kako se lotiti kuhanja za kužka?

Kuhana hrana za pse je sestavljena iz naravnih, kakovostnih sestavin (pusto meso, ribe, organi, zelenjava, polnovredni ogljikovi hidrati in zdrave maščobe) in ima številne prednosti. Hrana je sveže pripravljena, termično obdelana (kuhanje, soparjenje, dušenje, pečenje) in nato običajno zamrznjena ali vakuumsko pakirana, da ohrani svežino. Zasnovana je tako, da ustreza prehranskim potrebam psov vseh starosti in velikosti, vključno z aktivnimi psi.

Kuhana hrana ohrani večino hranilnih snovi, ker ni izpostavljena visokim temperaturam kot pri proizvodnji briketov. Prav tako ne vsebuje umetnih konzervansov, barvil ali drugih dodatkov, ki so pogosti v industrijsko pripravljeni hrani. Raziskave kažejo, da je kuhana hrana lahko bolj prebavljiva in jo pes lažje absorbira, kar pomeni boljši izkoristek, več energije in manj obiskov veterinarja, če je hrana pravilno zasnovana in prilagojena individualnim pasjim potrebam. Hrano zlahka prilagajamo, vplivamo na njen okus, teksturo in tako zadovoljimo raznolike potrebe. Pomembno je, da je pravilno uravnotežena – ključne sestavine, kot so beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati, vitamini in minerali, morajo biti v pravih razmerjih. Kakovostni proizvajalci kuhane hrane te potrebe upoštevajo in ponujajo popolnoma uravnotežene obroke.

Če se odločite za pripravo hrane doma, se pri sestavi jedilnika posvetujte z veterinarjem ali strokovnjakom za pasjo prehrano. Začnite s preprostimi recepti: piščanca, purana ali govedino lahko kombinirate z rjavim rižem ali sladkim krompirjem in dodate korenje in brokoli. Pri kuhanju ne uporabljajte soli, popra, pikantnih dodatkov in za pse nevarnih živil, kot so čebula, česen ali avokado. Dnevno spremljajte stanje prebave, splošno počutje, vsaj enkrat mesečno pa preverite, ali je teža psičke še vedno idealna. Potrebe bolj aktivnih psov so višje. Hrano zato primerno obogatite ali povečajte količino dnevno zaužite hrane. 

Vas zanima karkoli glede prehrane vašega psa ali mačke? Vprašajte strokovnjakinjo Dašo.

Pišete ji lahko na e-naslov urednistvo@zdravenovice.eu, v polju Zadeva pa pripišite: Daša svetuje – vprašanje.

Zadnji prispevki