Besedilo: Petra Šauperl
Trta menda raste na našem planetu že od samih začetkov, zato je po vsem svetu najbolj razširjena sadna vrsta. Približno tri četrtine svetovnega pridelka grozdja se spremeni v vino, nekaj ga posušijo v rozine (predvsem namizne sorte brez semen), tisto, kar ostane, pa si bolj ali manj pravično razdelimo ljudje in nasilna ptičja srenja, ki komaj čaka, da sladke jagode dozorijo.
Hranilna sestava grozdja
- Zaradi visoke vsebnosti sadnih sladkorjev (do 20 %) je lahko prava energijska bomba, ki je povrhu še zelo zdrava.
- V njem se skriva pravo bogastvo rudnin: fosfor za živce in možgane, kalcij za zobe in kosti, mangan za ščitnico, železo za kri, kalij za mišice in še mnogo drugih.
- Vitamin C in vitamini skupine B (razen B12).
- Vsebuje veliko antioksidantov. Najbolj znani in raziskani so flavonoid kvercitin, elaginska kislina ter barvila antociani iz kožice rdečega in črnega grozdja.
Zdravilne lastnosti grozdja
- Glavni lastnosti grozdja in grozdnega soka sta čistilno in razkuževalno delovanje na celotno telo.
- Čisti sečne poti, grozdni dnevi pa razbremenijo krvni obtok in jetra.
- Sveže grozdje odpravlja zaprtje, grozdni sok pa pomaga pri driski. Ureja prebavo.
- Znani so primeri bolnikov z rakom, ki so se pozdravili z grozdnimi kurami.
Priprava in uporaba
- Zaradi čistilnega delovanja so posebej priljubljene grozdne kure, ki trajajo od nekaj dni do nekaj tednov, odvisno od počutja in stanja telesa. V tem času se uživa samo sveže grozdje in pije grozdni sok.
- Podobno kot višnje ali borovnice ga lahko namakamo v žganju. Izberemo samo zdrave in čvrste jagode, ki jih zložimo v kozarec ali steklenico s širokim vratom, prelijemo z žganjem in pustimo stati mesec ali dva.
- Lahko je okusen dodatek k sadnim in zelenjavnim solatam. Odlično se ujame z rdečim radičem, lešniki, limonovim sokom in oljčnim oljem.